ClimaX je výskumná iniciatíva programu Erasmus+, ktorej cieľom je spojiť všetky štyri disciplíny STEM (prírodné vedy, inžinierstvo, technológie a matematiku) do jedného interdisciplinárneho programu na podporu kritického skúmania problematiky zmeny klímy zo strany žiakov.
Škola FELIX je partnerom na projekte ClimaX spolu s Hellenic Education Society of STEM (Grécko), Associazione Lumen aps,(Taliansko), STU v Bratislave (Fakulta architektúry a dizajnu) (Slovensko), European Centre of Entrepreneurship Competence and Excellence (Rakúsko)
Poslanie a vízia
Poslaním projektových partnerov je podporovať pedagógov pri rozvíjaní ich vedomostí a znalostí predmetu tak, aby vyučovacie hodiny boli založené na vedeckých dôkazoch a zvyšovali porozumenie žiakov vedeckým poznatkom a dôsledkom zmeny klímy. Cieľom projektu je poskytovať školám kurzy o zmene klímy a súvisiace príležitosti na zapojenie sa do STEM, ktoré pracujú v rámci klimatických zmien, a príležitosti na obohatenie STEM, ako sú súťaže a výzvy.O projekte
Partnerstvo projektu ClimaX spája partnerov z oblasti vzdelávania, výskumu a širšieho sektora STEM s cieľom podporiť realizáciu školských učebných osnov a aktivít súvisiacich so zmenou klímy vo formálnom a neformálnom vzdelávaní. Projekt predstavuje vzorové explicitné stratégie vyučovania, ako ich realizuje školský učiteľ STEM.Prostredníctvom programu STEM zameraného na zmenu klímy sa budú zbierať údaje na preskúmanie explicitných vyučovacích stratégií. Údaje z rozhovorov s učiteľmi a pozorovaní tried budú tiež použité na identifikáciu a opis toho, ako tento učiteľ STEM ponúkne žiakom príležitosti na riešenie skutočných problémov v ich komunite. Uvedú sa príklady demonštrujúce tri fázy vzdelávania STEM: pochopenie prezentácie kontextu, vykonávanie kreatívneho dizajnu a prežívanie emocionálneho dotyku.
Programy STEM budú prezentované s reálnymi problémami vyplývajúcimi z komunity, do ktorej žiaci patria a s explicitnou stratégiou vyučovania, ktorá poskytne žiakom možnosť dosiahnuť kľúčové kompetencie a vedeckú gramotnosť. Projekt poskytne pilotáž a dôsledky o potrebe systémovej prípravy učiteľov a profesionálneho rozvoja pre STEM vzdelávanie.
Projekt je určený pre učiteľov a žiakov vo veku 8 - 16 rokov.
"Kick-off" stretnutie
Dňa 14. decembra 2021 sa uskutočnilo online stretnutie "Kick-off", ktorým sa spustil projekt Erasmus+ Climax. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia Associazione Lumen aps, Európskeho centra pre kompetencie a excelentnosť v podnikaní, Gréckej vzdelávacej spoločnosti STEM, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Školy Felix.Stretnutie bolo zamerané na riadenie projektu, administratívu a finančné otázky, zároveň však poskytlo partnerom projektu príležitosť lepšie sa zoznámiť a podrobnejšie vysvetliť, ako sa chcú podieľať na projekte. . Bolo dohodnuté, že následné stretnutie sa uskutoční 13. apríla 2022.
Stretnutie na gréckom ostrove Naxos
2. júna 2022 sa v Divadelnom múzeu v oblasti Grotta na krásnom gréckom ostrove Naxos stretli zástupcovia štyroch partnerských organizácií zapojených do projektov Erasmus+ ClimaX.Stretnutie hostil profesor Sarantos Psycharis(Hellenic Education Society of STEM Greece) a predsedala mu profesorka Niki Evelpidou. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia STU v Bratislave(Slovensko), The European Center of Entrepreneurship Competence & Excellence(Rakúsko), Associazione Lumen(Taliansko) a Škola Felix.
Profesor Sarantos Psycharis otvoril stretnutie prehľadom o stave projektu a o tom, čo je potrebné prerokovať a dohodnúť počas nasledujúcich dní. Profesorka Niki Evelpidou otvorila diskusiu o obsahu súboru nástrojov ClimaX a návrhoch konkrétnych vyučovacích a vzdelávacích aktivít.
Medzinárodný workshop pre učiteľov
Organizačný tím projektu Climax hostil koncom roka 2022 3 medzinárodné workshopy v dňoch 18.11., 30.11. a 5.12..
Cieľom workshopow bolo podporiť implementáciu kurikula STEAM Climate Change pre školy a iné vzdelávacie inštitúcie. Učitelia tu mohli zažiť pútavé interaktívne experimenty a aktivity zamerané na využitie platforiem Arduino a App Inventor. Pomocou nich môžu študenti vytvárať senzory, ktorými sa dá merať napríklad hladinu CO2, vlkosť vzduchu alebo úrovne slnečného žiarenia v okolí.Čo je sklenníkový efekt?
Stretnutie v Klagenfurte(Rakúsko)
8. a 9. júna 2023 sa regionálni partneri Erasmus+ projektu Climax stretli v Lakeside Science & Technology Park v rakúskom Klagenfurte.Hlavnými bodmi stretnutia boli správy o stave a implementácii jednotlivých krokov projektu a ich analýza.
Multiplikačné podujatie v škole Felix
17. a 18. októbra 2023 sa konalo multiplikačné podujatie , v rámci ktorého boli odprezentované študentské projekty a závery práce širšej verejnosti.
Finálne medzinárodné stretnutie partnerov projektu
19. a 20. októbra 2023 sa na pôde Fakulty Architektúry STU v Bratislave konalo záverečné stretnutie regionálnych partnerov Erasmus+ projektu ClimaX.Cieľom stretnutia bolo zhodnotiť naplnenie doterajších cieľov, menežovanie projektu a posun v nadchádzajúcich úlohách.
Žiacke projekty
Študenti školy Felix sa v rámci projektu Climax zúčastnili viacerých aktivít, v rámci ktorých vytvárali fuknčné modely alebo priamo v teréne skúmali rôzne faktory problematiky klimatických zmien. Prácou na projektoch prehlbovali svoje poznatky o svete okolo nás a o vplyvoch človeka na prírodu, čím nepriamo aj priamo zvyšovali svoje povedomie o problematike zmeny klímy.
3D model planéty Zem
Erózia pôdy
Simulácia vodného cyklu
Mokrade
Erózia riečneho brehu